دین، علم و انسان Religion, Science and Human

یادداشت‌ها و مقاله‌های کوتاهی از ابوالحسن حسنی که از کتاب‌ها و مقالات پژوهشی خود برداشت کرده است.

دین، علم و انسان Religion, Science and Human

یادداشت‌ها و مقاله‌های کوتاهی از ابوالحسن حسنی که از کتاب‌ها و مقالات پژوهشی خود برداشت کرده است.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات
نویسندگان
 1. در نظام پژوهش ایران، آموزش و پرورش مدیر پژوهشی، مرسوم نیست. بنابر شیوه‌ی معمول، مدیریت پژوهشی در هر مؤسسه‌ی پژوهشی، سپردن مدیریت به یکی از اعضای هیئت علمی است که مدرکی متناسب با آن رشته دارد؛ بی‌آنکه پیشتر وی آموزش‌های لازم برای مدیریت پژوهش را دیده باشد. مهم‌ترین و شاید تنها پشتوانه‌ای که یک مدیر پژوهشی می‌تواند داشته باشد، نبوغ شخصی برای مدیریت است. اگر مدیریت تنها یک هنر بود، شاید همین شیوه به عنوان یک شیوه‌ی مناسب تعیین مدیر قابل پشنهاد بود. اما به نظر می‌رسد که مدیریت پژوهش قواعدی دارد که باید آموخته شوند و این مدیریت حتی اگر تنها یک هنر باشد، باز هم‌چون هر هنر دیگر مقدمات آموزشی لازم دارد. نظر شما در این باره چیست؟

 2. با توجه به اقتضائات خاص علوم انسانی و نیز قید «در ایران» برای ریاست پژوهشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و گروه‌های پژوهشی علوم انسانی چه شرایط ایجابی و سلبی را ضروری می‌دانید؟

 3. در پژوهشکده‌ها و گروه‌های علوم انسانی که بیشتر به غیر ایرانیان خدمات آموزشی عرضه می‌کنند، چه شرایطی را برای مدیر لازم می‌بینید؟

 4. یک مدیر پژوهشی نمونه‌ی علوم انسانی را تعریف نمایید.

 5. در نظام آموزشی ایران، واحدهای مناسبی برای پژوهش و نگارش در علوم انسانی گنجانده نشده است. پژوهشگران معمولاً تخصص علمی لازم در دانش دارند؛ اما برای پژوهش و نگارش دوره‌ی خاصی نگذرانده‌اند. بنابر این، جز به نبوغ و هنر خود نمی‌توانند به چیزی دیگر تکیه کنند. نظر شما در این مورد چیست؟

 6. یک پژوهشگر نمونه‌ی علوم انسانی را تعریف نمایید.

 7. برای یک پژوهشگر علوم انسانی در ایران چه شرایطی را شایسته و بایسته می‌بینید؟

 8. از جهت مسایل اقتصادی، رفع چه نوع مشکلاتی در مورد مدیران و پژوهشی علوم انسانی در اولویت قرار دارد؟

 9. پژوهشگران نهادهای پژوهشی حاشیه‌ای حوزه چه شرایطی باید داشته باشند؟

 10. استفاده از پژوهشگران غیر ایرانی در حوزه یا دانشگاه چه شرایطی را لازم دارد؟

 11. برای مدیریت نهادهای پژوهشی حاشیه‌ای حوزه‌های علمیه در حوزه‌ی علوم انسانی چه شرایطی لازم است؟

 12. برای مدیریت نهادهای پژوهشی وابسته به دولت، اعم از وزارت علوم، وزارت ارشاد، نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و... در حوزه‌ی علوم انسانی چه شرایطی لازم است؟

 • ابوالحسن حسنی

آموزش

علوم انسانی

از دیدن نظرات شما خوشحال می‌شوم (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی